Git tároló létrehozása

Git helyi tároló létrehozásaHa új Git-tárat szeretne létrehozni a domain nevéhez, lépjen a Webhelyek és domainek > Git menüpontba. Ha korábban már létrehozott tárakat a tartományhoz, kattintson a tároló hozzáadása gombra.

Először ki kell választania, hogy hol tárolja a kódját. Jelen esetben válassza a Helyi tároló lehetőséget.

Adja meg a tároló nevét. Alapértelmezés szerint a tartomány nevét használja a rendszer a .git utótaggal.

Telepítési beállítások:

Telepítési mód: Alapértelmezés szerint az Automatikus telepítés van használatban. Ez azt jelenti, hogy a Git-tárba betolt összes módosítás automatikusan telepítésre kerül a webhelyre. Ha a Manuális telepítés van kiválasztva, akkor a Git-tárból származó fájlokat manuálisan kell telepítenie. Ha a Letiltva lehetőség van kiválasztva, akkor a fájlok nem kerülnek telepítésre.

Kiszolgáló elérési út: a Git-fájlok webhelyen történő közzétételéhez. Alapértelmezés szerint a /httpdocs könyvtárat használja a rendszer. A könyvtár nevére kattintva megváltoztathatja.

A Létrehozás gombra kattintva létrejön az új tároló.

A megjelenített adattár URL címe az Ön által használt adatátviteli protokolltól függ. A következő protokollok közül választhat:

  • SSH  - Ez a protokoll alapértelmezés szerint akkor használatos, ha a tartományban engedélyezve van az SSH webtárhely-hozzáférés. A domain SSH-hozzáférésének beállításához válassza a Webhelyek és tartományok > Webtárhely-hozzáférés menüpontot, és a Kiszolgálóhoz való hozzáférés SSH-n keresztül menüben válassza a /bin/bash(chrooted) lehetőséget.
    Ebben az esetben a tároló URL-je a user1@example.net:~/repos/example.git formában jelenik meg.
  • HTTPS - Ez a protokoll alapértelmezés szerint akkor használatos, ha az SSH webes hozzáférés tiltott, és az SSL/TLS be van állítva egy domainhez  Ebben az esetben az URL a https://user1@example.net/plesk-git/example.git címen jelenik meg.
  • HTTP - Ez a protokoll alapértelmezés szerint akkor használatos, ha az SSH webes hozzáférés tiltott, és az SSL/TLS nincs beállítva egy domainhez. Ebben az esetben az adattár URL-címe http://user1@example.com/plesk-git/example.git néven jelenik meg.

A tároló inicializálása után a Webhelyek és tartományok > Git menüpontban láthatja a commit információkat és az aktív ág nevét. Alapértelmezés szerint a Pleskkel való munkához a master ágat használja. Később további ágakat is hozzáadhat.

Git helyi tároló inicializálása

Most már a helyi adattárból commitolhatja a webhelyfájljait, és áttöltheti azokat a kiszolgálói adattárba.

Fájlok feltöltése, telepítése

Amikor a webhelyfájlokat a helyi tárolóban rögzíti és a kiszolgálói adattárba tolja, a webhelyek és tartományok > Git menüpontban láthatja a rögzítési információkat.

Alapértelmezés szerint a Plesk az Automatikus telepítési módot használja. Ez azt jelenti, hogy miután egy fájlt bekerül a tárolóba, az azonnal telepítésre kerül a célkönyvtárba.

Ág, útvonal módosítása

Telepítés egy új ágból

Normális gyakorlat, hogy egy tárolóban több ággal dolgozunk. Egyszerre csak egy ág lehet aktív. Alapértelmezés szerint a master ágat használjuk a telepítéshez.

Ha még egy ágat szeretne hozzáadni, akkor azt a helyi tárolóban kell létrehoznia. Például a dev ágat a következő parancsokkal adhatja hozzá:

git branch dev

git checkout dev

Ezután a fájlokat, módosításokat ebbe az ágba kell rögzíteni, és a kiszolgáló tárolójába kell tolni a következő parancsokkal:

git commit -m "changes to branch"

git push -u origin dev

Most már kiválaszthatjuk a két aktív ág közül az egyiket. Válassza a Webhelyek és tartományok > Git menüpontot, kattintson az ág és elérési útvonal módosítása linkre, majd a megnyílt ablakban válassza ki az ág nevét az ág menüből.

Ha kiválaszt egy új ágat, és az OK gombra kattint, a Plesk megjeleníti az új aktív ágat.

A telepítési útvonal módosítása

Alapértelmezés szerint a /httpdocs könyvtárat használja a Git fájlok közzétételére a webhelyén. Ha meg szeretné változtatni a telepítési útvonalat, kattintson az ág és útvonal módosítása hivatkozásra, és a megnyíló ablakban válassza ki az új könyvtárat. Új könyvtárat is létrehozhat az Új mappa létrehozása gombra kattintva.

További telepítési műveletek engedélyezése

A legtöbb esetben a fájlok közzététele nem elegendő a webhely telepítésének befejezéséhez. Ha például olyan keretrendszereket használ, mint a Ruby on Rails, előfordulhat, hogy a telepítés után adatmigrációs feladatot kell futtatnia egy ilyen paranccsal: bin/rails db:migrate.

A Plesk lehetőséget ad számos további művelet beállítására, amelyek minden egyes alkalommal végrehajtásra kerülnek, amikor a fájlokat a webhelyre telepíti.

Válassza a Webhelyek és tartományok > Git menüpontot, kattintson a beállítások ikonra, válassza a További telepítési műveletek engedélyezése lehetőséget, és adjon meg egy vagy több olyan shell parancsot, amelyet minden alkalommal végre kell hajtani, amikor ez a tárhely telepítésre kerül. Minden parancsot új sorban kell indítani.

Megjegyzés: Ha az SSH tiltott a felhasználó számára Linuxon, akkor az összes megadott parancs chroot környezetben fog futni. Az előfizetés rendszerfelhasználójának home könyvtárát az adott előfizetés fájlrendszerének gyökereként kezeli a rendszer, és a chroot-fiókon kívüli futtatható fájlok nem futtathatók. Például, ha a webhely elérési útvonala /var/www/vhosts/example.com/httpdocs, akkor a chrooted környezetben az elérési útvonal ./httpdocs lesz, így a /httpdocs könyvtár felett egy szinttel feljebb lévő parancsokat nem lehet végrehajtani.

Naplók megtekintése

Az aktuális ág teljes előzményének megtekintéséhez lépjen a Webhelyek és domainek > Git menüpontra, majd kattintson a Változási naplók linkre. Minden egyes változáshozhoz a következő információk jelennek meg: időpont, egyedi azonosító, felhasználónév és a üzenet. Kattintson a Frissítés gombra a napló frissítéséhez.

A naplókat bármely paraméter alapján szűrheti. Például egy adott felhasználó által egy adott dátumtól kezdődően végzett összes változást megtalálhatja.

Tároló átnevezése vagy eltávolítása

Bármikor átnevezheti a tárolóját. Ha például befejezte a fejlesztést, akkor a félreértések elkerülése érdekében megváltoztathatja a  nevét website-dev-ről website-ra. Válassza a Websites&Domains > Git menüpontot, kattintson a beállítások ikonre, és írjon be egy új nevet a tároló neve mezőbe.

Vegye figyelembe, hogy a tároló átnevezése után a helyi tárolót úgy kell konfigurálnia, hogy az új tároló URL-címével működjön, a parancs segítségével:

git remote set-url origin [új URL]

Például, ha a tárolót example-ről example1-re nevezi át, futtassa a parancsot:

git remote set-url origin user1@example.com:~/repos/example1.git

Ha el akarja távolítani a tárolót, kattintson a kártyáján a kuka ikonra. Ebben az esetben a Plesk csak a tárolót távolítja el; a célkönyvtár a közzétett adatokkal változatlanul megmarad.